top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תמרינה

תל-אביב יפו- סיכום ישיבת מועצה מס' 4 ו-5

עודכן: 24 במאי

*ב20 למאי 2024 התקיימה ישיבת המועצה שכללה ישיבה מספר 4 ומיד אחריה ישיבה מספר 5.

**במהלך הקריאה תפגשו שמות ותפקידים במועצה. כדי להבין מי הם, אפשר לחפש בפוסט מבנה המועצה.

***צבע כתום מסמן סנטימנט שלילי. צבע כחול- חיובישלשום הלכו כמה עשרות תושבים מודאגים לצפות בישיבה של חברי מועצת עיריית תל-אביב יפו.

הנה תקציר כללי- לא כרונולוגי.

חולדאי נתן את הטון. פצח בנושא "פשיטת להב 433 אתמול בבוקר בעירייה בנוגע לחשדות לשוחד במאות מיליונים שנתנו משפחות פשע למנהלים בתברואה בעירייה" וכך סיכם את העניין:

"אנחנו לא עושים שיימינג לעובדי עירייה".

לפרטים המלאים על הפשיטה קראו ב-MAKO או YNET.


ועדת ביקורת 

לפי החוק, אחת מוועדות חובה בעירייה היא וועדת ביקורת (קראו עמודים 10-11).

התהליך הוא: חברי הקואליציה מסכמים דברים בישיבת הנהלה ואז מאשרים במועצה. להבדיל מהקואליציה, חברי האופוזיציה צריכים:

  • להכניס הצעה לסדר היום

  • לעלות את הצעה  במהלך ישיבת המועצה, כלומר לנאום ולהציג את הנושא.

  • בסוף הנאום אמורה להתבצע הצבעה. הרבה פעמים ראש העיר שואל, "מה, את רוצה שנצביע?" זה נובע מכך שאם יש משמעת קואליציונית ולקואליציה יש רוב, אוטומטית ההצעה תפסל.
לכן, במהלך הישיבה, אורנה ברביבאי (יש עתיד- הסיעה הגדולה באופוזיציה- 5 מושבים) העלתה הצעה לסדר- למנות ועדת ביקורת שהיא בראשה. מקובל למנות לראש ועדת ביקורת את ראש הסיעה הגדולה באופוזיציה.קרדיט: יש עתיד, תל-אביב יפו

ההצעה למנות ועדת ביקורת נדחתה. הרב נפתלי לוברט (#2 של גורן, סיעת מאמינים, חסידות גור )- גם הצביע נגד מינוי- הוא לא הצליח לתפעל את הכפתור ולכן לא מופיע בתמונה.

דחיית הצעה של אורנה ברביבאי למנות ועדת ביקורת

בשלב מאוחר יותר בדיון אמר ליאור שפירא(סיעת חולדאי תא1, ניהל את הישיבה) כי הם שומרים את תפקיד יו"ר ועדת ביקורת- תפקיד אופוזיציוני- לדודו לניאדו, נציג ליכוד-עוצמה יהודית בעל מושב אחד במועצה. 


❌ אנחנו יודעים שהעירייה לא מתנהלת בדיוק לפי החוק. לפי החוק, מועצת העיר הייתה אמורה לאשר את דו"ח מבקרת העירייה לשנת 2022 באפריל 2023. הדבר לא קרה והדו"ח לא פורסם, הוא אושר רק בישיבה זאת.

באתר העירייה תוכלו ללמוד על התפקיד, הדוח ולראות דוחות שפורסמו.


🔴חברי מועצה, רוצים לדעת מה לא בסדר בעירייה כדי לשפר?

אתם לא מקבלים את הדו"ח לפני שהוא עובר בדיקה ועיבוד של ועדת הביקורת. מאחר ואין ועדת ביקורת כרגע, זה לא יקרה עד שתמנו את אורנה ליו"ר הועדה. פעלו לכך בהקדם!


מינויים לועדת אחרות


בהמשך מינו חברי הקואליציה את עצמם לתפקידים בוועדות השונות ובתאגידים העירוניים. 

שולה קשת (כולנו העיר-אופוזיציה) ציינה את שיאן המינויים בוועדות- ליאור שפירא. אורנה ברביבאי שאלה מדוע לא יהיה ייצוג מידתי יותר לחברי אופוזיציה בוועדות במקום להעמיס את כל העבודה והכוח על אדם בודד מסיעת ת"א1. 
בתאגידים, בין יתר המינויים שקיבל, חיים גורן, נציג סמוטריץ', ושלמה פרץ מש"ס הם נציגי העירייה בחברת חלמיש (דיור). 

❌ זהו דגל אדום. על פי ניסיון העבר במישור הארצי (ראו כהונתו של אורי אריאל כשר שיכון לפני כעשר שנים) יש חשש שעמדת כוח של נציג המשיחיים בחברת נדל"ן תביא להקצאת דירות לעמותות דתיות.

❌ מינויו הנוסף של גורן כדירקטור מטעם העירייה בחברה לפיתוח יפו- מינוי בעייתי לאור עמדותיו. חברה זו עוסקת בשימור אתרים ופיתוח תיירות. קיים חשש סביר שכנציג סמוטריץ', ייתן יד להטיית ההיסטוריה, ניכוס והלאמה של נכסי כנסיות ורכוש ערבי.


התחנה המרכזית

חולדאי ציין שאין זיהום בתחנה המרכזית.

ידוע כי התחנה המרכזית מהווה מפגע סביבתי ומסבה סבל רב הן לתושבי השכונה והן לנוסעים. תושבים הגרים סמוך לתחנה ישבו מחוץ לאולם ומחו לאורך כל הדיון. בסוף הדיון הארוך והרגשי מאוד אושרה תוכנית לצמצום הזיהום בתחנה. 

הבעיות בתוכנית הן:

  • אין לו"ז לביצוע התוכנית

  • יש פער בין הדו"ח של העירייה לבין המשרד לאיכות הסביבה. 

  • התחנה היא מפגע לא רק מבחינת זיהום אוויר, היא מגנט לפשע, סמים וזנות 

  • אין התייחסות לפן החברתי של החצר האחורית בעיר


ברביבאי צדקה כשהיא אמרה:

"עיריית תל אביב חייבת לחסל את המפגע הזה".

היא צדקה בביקורת על ההצעה לצמצום זיהום האוויר. לא ייאמן שרק היום מציעים צעדים ושהם כה זעירים וחלקיים. ההצעה הזאת מוציאה שם רע לביטוי 'מעט מדי ומאוחר מדי'. 


קיצוצים

תוכנית הקיצוצים של עיריית תל אביב אושרה: הצהרונים, החוגים והחניה בעיר יתייקרו מהקיץ. זה קורה בהרבה רשויות, גם בגלל נזקי המלחמה. לכתבה המלאה.


תרבות העבודה מועצה


היחס לחברות האופוזיציה אורנה ברביבאי ושולה קשת היה מזלזל לאורך כל הישיבה וגרם למבוכה לתושבים הנוכחים. בזמן שאורנה היתה מאוד ממלכתית והתושבים המשקיפים התרשמו מאוד מדבריה וצורת הצגה. היא אפילו זכתה למחיאות כפיים מהם.נאום של אורנה, קרדיט: יש עתיד, תל-אביב יפו.


🔴 אנחנו קוראים לחברי הקואליציה להצביע לגופו של עניין ולא לפסול הצעות טובות של האופוזיציה, כמו שעשיתם לראובן לדיאנסקי בישיבה הקודמת. רק כשתצביעו לפי צו מצפונכם, תייצגו נכון את הציבור שבחר בכם.

חברי אופוזיציה יקרים, לא כדאי לסגור את הדלת על המעט שהקואליציה מציעה לפעמים. אחרי שהשמעתם את הטענות, שקלו את ההצבעה בנפרד. לפעמים עדיף להתחיל את התוכניות שבכיוון הנכון מאשר לא להתחיל בכלל. יכולתם להצביע בעד התוכנית לגבי תחנה המרכזית.

בדיון על התחנה המרכזית דובר על עניין שיתוף הציבור. נכון, צריך להעמיק את שיתוף הציבור. תוספת של שבועיים-שלושה היא מחווה סמלית ולא מספקת,

צריך הרבה יותר: 

הדרג המקצועי יודע היטב מה עושים כשבאמת רוצים ללמוד את השטח. כולם למדו וקראו מחקרים על שיתוף, ושקיפות, תצפיות וראיונות, גיבוש מדיניות בתהליך קבוצתי מורכב. הידע קיים, רשתות הידע קיימות, תצאו מהבינוניות ותתחילו לעבוד.


🔴 אנו קוראים לחברי המועצה הליברליים, לשתף אותנו בפרטי-פרטים ולקיים דיון מעמיק עם התושבים כדי לגבש דעה לפני הישיבות.


❌ לפי החוק, כל תושב רשאי להגיע ולצפות במתרחש בישיבות המועצה. כבר פעמיים קרה שהגענו, עיכבו אותנו ולא נתנו להיכנס לבניין דקות ארוכות. ההרגשה הייתה שהם עושים לנו טובה. הם שוכחים מי עובד עבור מי. אנחנו אלה שמשלמים את המשכורות. הם אלה שחייבים לתת לנו שירות.


ראש העיר

חולדאי נאם במהלך הדיון, לא תמיד היה ברור לכל הנוכחים ההקשרים בדבריו. דיבר על כך שאינו יכול לטפל בבעיות שהן באחריות משרדי ממשלה (משטרה, תחבורה, בריאות) ועל המלחמה והמצב הקשה שתגרור עליות בתשלומי התושבים. 


לסיכום

 תוצעות הצבעה על אישור למכרזכל ההצעות של הקואליציה לסדר כצפוי עברו.תוצעות הצבעה- דחייה של הצעת שולה קשת

כל הצעות האופוזיציה נדחו לצערנו.


לקואליציה בתל-אביב יפו: תא1 , מרצ, ש"ס ומאמינים, יש רוב קבוע. 

עד כאן הסיכום לישיבת מועצה, ת"א 20.5.2024. 


שלכם,

צוות מוניציפלי תל-אביב יפו929 צפיות0 תגובות

Kommentare


bottom of page